Ads 468x60px

wtorek, 6 grudnia 2011

Instalacja drupla

 

By zainstalować Drupala potrzebujesz serwera, PHP4 (4.3.3 lub nowszy) lub PHP5 orazMySQL lub PostgreSQL.

UWAGA: zaleca się korzystanie z serwera Apache i bazy danych MySQL; inne "zestawy" serwerów i baz danych, jak na przykład IIS wraz z PostgreSQL, są obsługiwane, jednak nie tak dobrze wypróbowane.

 

  

 DODATKOWE WYMAGANIA

  • By korzystać z usług opartych o XML, takich jak API Bloggera, Jabber czy kanały RSS, PHP musi być wyposażone w obsługę XML. Rozszerzenie to jest w standardowej instalacji PHP4 domyślnie włączone.
  • Jeśli chcesz korzystać z funkcji CleanURLs ("czyste" adresy), będziesz potrzebować modułu mod_rewrite, a także możliwości korzystania z lokalnych plików .htaccess (więcej informacji można znaleźć w Podręczniku Drupala - Drupal Handbook - na drupal.org).

INSTALACJA

1. POBIERZ DRUPALA

Najświeższą wersję Drupala znajdziesz na drupal.org. Pliki udostępniane są w archiwum .tar.gz, które można rozpakować korzystając z większości narzędzi dekompresujących. Komendy dla konsoli środowiska uniksowego wyglądają tak:
wget http://drupal.org/files/projects/drupal-x.x.x.tar.gz
tar -zxvf drupal-x.x.x.tar.gz

Ich uruchomienie spowoduje utworzenie katalogu Drupala o nazwie drupal-x.x.x/, zawierającego wszystkie pliki i katalogi Drupala. Przenieś zawartość tego katalogu do głównego katalogu Twojego serwera stron internetowych lub do katalogu, którego zawartość jest udostępniana odwiedzającym Twoją stronę użytkownikom:
mv drupal-x.x.x/* drupal-x.x.x/.htaccess /var/www/html

2. UTWÓRZ BAZĘ DANYCH DLA DRUPALA

Możesz pominąć tę część instalacji, jeśl posiadasz już odpowiednią bazę danych (np. utworzoną przez firmę, w której kupiłeś konto). Jeśli swoją bazę danych konfigurujesz poprzez panel kontrolny dostępny na stronie internetowej, powinieneś zajrzeć do dokumentacji tego panelu, ponieważ poniższa instrukcja pokazuje jedynie, w jaki sposób utworzyć bazę danych z poziomu wiersza poleceń.
Instrukcja dotyczy bazy MySQL. Jeśli korzystasz z innej bazy danych, przeglądnij jej dokumentację. W poniższych przykładach dba_user oznacza przykładowego użytkownika bazy MySQL, który posiada uprawnienia CREATE i GRANT. Zamiast dba_user wpisz nazwę użytkownika odpowiedniego dla Twojej bazy danych.
Po pierwsze musisz utworzyć nową bazę dla swojej strony (drupal w tym przykładzie to nazwa nowej bazy):
mysqladmin -u dba_user -p create drupal
MySQL zapyta o hasło użytkownika dba_user i utworzy podstawowe pliki. Następnie musisz zalogować się do bazy i ustalić uprawnienia dostępu do niej:
mysql -u dba_user -p
Zostaniesz ponownie poproszony o podanie hasła. Potem w wierszu poleceń MySQL wpisz następującą komendę:
GRANT ALL PRIVILEGES ON drupal.* TO nikt@localhost IDENTIFIED BY 'haslo';
gdzie:
  • drupal to nazwa Twojej bazy danych
  • nikt@localhost to nazwa użytkownika konta MySQL na Twoim serwerze
  • haslo to hasło do tego konta
Jeśli wszystko się powiedzie, MySQL odpowie Ci:
Query OK, 0 rows affected
By aktywować nowe uprawnienia musisz wprowadzić komendę:
flush privileges;
Następnie wpisz \q by wyjść z MySQL.

3. WPROWADŹ SCHEMAT BAZY DANYCH DRUPALA

Kiedy już masz bazę danych musisz wprowadzić do niej konieczne tabele.
Jeśli korzystasz z panelu kontrolnego umieszczonego na stronie internetowej, powinieneś móc wysłać plik database.mysql z katalogu database Drupala i wykonać komendy SQL znajdujące się w tym pliku.
Jeśli natomiast masz zamiar skorzystać z linii poleceń, skorzystaj (ponownie zamieniającnikt i drupal na nazwy swojego użytkownika i bazy danych) z polecenia:
mysql -u nikt -p drupal < database/database.4.0.mysql dla MySQL w wersji 4.0, lub
mysql -u nikt -p drupal < database/database.4.1.mysql dla MySQL w wersji 4.1.

4. ŁĄCZENIE SIĘ Z DRUPALEM

Domyślna konfiguracja Drupala znajduje się w pliku sites/default/settings.php, wewnątrz katalogu Drupala. Zanim będziesz mógł korzystać z Drupala, musisz wprowadzić adres swojej bazy danych i podstawowy adres URL swojej strony. Otwórz plik konfiguracyjny i zmień linię zawierającą wyrażenie $db_url tak, by wartość tam podana odpowiadała Twojej bazie danych, którą stworzyliśmy w poprzednim kroku:
$amp;db_url = "mysql://username:password@localhost/database";
gdzie username to nazwa użytkownika bazy danych, password to jego hasło, localhost - nazwa hosta (zwykle właśnie taka jest odpowiednia), a database - nazwa bazy danych.
Następnie ustaw $base_url, tak by odpowiadał adresowi Twojej strony:
&base_url = "http://www.przykladowy_adres.com";
Pojedyncza instalacja Drupala może obsługiwać kilka różnych stron, z osobną konfiguracją dla każdej z nich. Jeśli nie zamierzasz korzystać z takiego rozwiązania, pomiń tę część instrukcji.
Dodatkowe konfiguracje stron tworzone są w podkatalogach katalogu sites. Każdy podkatalog musi posiadać plik settings.php, który zawiera ustawienia strony. Najprostszym sposobem utworzenia dodatkowych stron jest skopiowanie katalogudefault i odpowiednie zmodyfikowanie ustawień w pliku settings.php. Nazwa nowego katalogu powinna odpowiadać adresowi nowej strony. Konfiguracja stronywww.hajdananiedzwiedzia.pl znajdowałaby się więc w plikusites/hajdananiedzwiedzia.pl/settings.php (zwróć uwagę, że pominąć należy "www.", jeśli tylko użytkownicy mogą dostać się na Twoją stronę poprzezhttp://hajdananiedzwiedzia.pl/).
Owe dodatkowe strony nie muszą posiadać własnych domen. Możesz wykorzystać subdomeny lub podkatalogi w swojej starej domenie. Dla przykładu, zarównohajdananiedziwedzia.pl, sub.hajdananiedziwedzia.pl, jak isub.hajdananiedziwedzia.pl/strona3 mogą być niezależnymi stronami obsługiwanymi przez Drupala. W katalogu Drupala powinny się w takim przypadku znaleźć następujące pliki konfiguracyjne:
sites/default/settings.php
sites/hajdananiedziwedzia.pl/settings.php
sites/sub.hajdananiedziwedzia.pl/settings.php
sites/sub.hajdananiedziwedzia.pl.strona3/settings.php

Kiedy Drupal będzie starał się odnaleźć odpowiedni dla strony plik konfiguracyjny (na przykład plik konfiguracyjny strony www.hajdananiedziwedzia.pl.com/strona3), poszuka go w następujących miejscach (i w następującej kolejności):
sites/www.sub.hajdananiedziwedzia.pl.strona3/settings.php
sites/sub.hajdananiedziwedzia.pl.strona3/settings.php
sites/hajdananiedziwedzia.pl.strona3/settings.php
sites/www.sub.hajdananiedziwedzia.pl/settings.php
sites/sub.hajdananiedziwedzia.pl/settings.php
sites/hajdananiedziwedzia.pl/settings.php
sites/default/settings.php

Jeśli instalujesz stronę, korzystając z niestandardowego portu, pamiętaj że dwukropkowi odpowiada kropka. Na przykład: strona http://www.drupal.org:8080/mysite/test/ może być wywołana za pomocą sites/www.drupal.org.8080.mysite.test/.
Każda dodatkowa strona może posiadać swoje własne moduły i skórki, które uzupełniać będą te standardowe. By skorzystać z takich dodatkowych modułów lub skórek, po prostu utwórz katalog modules lub themes w katalogu zawierającym konfigurację strony. Na przykład, jeśli sub.hajdananiedziwedzia.pl ma dysponować własnymi skórkami i modułami niedostępnymi dla innych stron, to pliki powinny być umieszczone w ten sposób:
  • sites/sub.hajdananiedziwedzia.pl/
    • settings.php
    • themes/dodatkowa_skorka
    • modules/dodatkowy_modul
UWAGA: By uzyskać więcej informacji na temat wirtualnych hostów lub konfiguracji Drupala, zaglądnij do Podręcznika Drupala (Drupal Handbook) na drupal.org.

5. KONFIGUROWANIE DRUPALA

Powinieneś zastanowić się nad stworzeniem w głównym katalogu Drupala podkatalogufiles, który zawierać może logo strony, portrety użytkowników, a także inne pliki graficzne i inne związane z Twoją stroną. Proces Drupala na serwerze musi posiadać uprawnienia do odczytu i zapisu do tego podkatalogu. Nazwę katalogu zmienić możesz w menu zarządzaj > ustawienia > Ustawienia systemu plików.
Możesz już teraz uruchomić swoją przeglądarkę internetową i wejść na swoją nową stronę.
Następnie utwórz konto użytkownika i zaloguj się. Pierwsze utworzone na stronie konto automatycznie otrzyma uprawnienia administratora strony (uprawnienia do zarządzania), dające pełną nad nią kontrolę.

6. ZADANIA CRON

Wiele modułów Drupala (na przykład wyszukiwarka) opiera swoje działanie na okresowo wykonywanych zdaniach, które muszą być uruchamiane przez demona cron. By aktywować te zadania, musisz nakazać demonowi cron wywoływanie stronyhttp://www.tutaj_adres_twojej_strony.pl/cron.php -- spowoduje to przekazanie kontroli modułom, które zdecydują jakie kolejne zadania mają zostać wykonane.
Większość systemów obsługuje narzędzie crontab, które umożliwia planowanie wykonywania takich zadań. Poniższa, przykładowa, linijka dla konfiguracji crontaba wywołuje stronę cron.php strony hajdananiedziwedzia.pl co godzinę:
0 * * * * wget -O - -q http://www.hajdananiedziwedzia.pl/cron.php
Więcej informacji na temat skryptów demona cron dostępnych jest w części poświęconej zarządzaniu stroną Podręcznika Drupala (Drupal Handbook) na drupal.org. Przykładowe skrypty można znaleźć w podkatalogu scripts/ wewnątrz głównego katalogu Twojego Drupala.

ZARZĄDZANIE DRUPALEM

Po zainstalowaniu Drupala, Twoja nowa strona wykorzystuje bardzo podstawową konfigurację, z jedynie kilkoma modułami, jedną skórką i brakiem uprawnień dla użytkowników.
By włączyć i skonfigurować nowe usługi, przejdź do panelu zarządzania stroną. Możesz na przykład zacząć od skonfigurowania ogólnych ustawień strony, poprzez zarządzaj >
ustawienia
. Moduły włączyć możesz poprzez zarządzaj > moduły. Uprawnienia użytkowników dostosujesz poprzez zarządzaj > użytkownicy > konfiguruj > uprawnienia.
By dowiedzieć się więcej na temat różnych możliwości konfiguracji, przeczytaj opisy znajdujące się obok danych ustawień i przeglądnij dołączoną do Drupala dokumentację (zarządzaj > pomoc).
Dodatkowe moduły, stworzone przez członków społeczności Drupala, dostępne są nadrupal.org.

DOSTOSOWYWANIE SKÓREK

Skoro już Twoja strona działa, będziesz zapewne chciał dostosować jej wygląd do swoich potrzeb. Do Drupala dołączonych jest kilka przykładowych skórek, a więcej znajdziesz na drupal.org.
Sposób dostosowywania skórki zależy od tego jaki "silnik" wykorzystuje, na jakim się opiera. Ogólnie rzecz biorąc każda skóka zawiera plik PHP nazwaskorki.theme, w którym zdefiniowana jest funkcja header(), i którą możesz zmienić by skórka korzystała z Twojego własnego logo.
Większość skórek zawiera także arkusze stylów CSS, zmieniające kolory i wygląd skórki; sprawdź czy w podkatalogu themes/ nie znajduje się plik README, wyjaśniający zastosowane w skórce rozwiązania.

AKTUALIZACJA

  1. Zrób kopię zapasową swojej bazy danych i katalogu Drupala - zwłaszcza pliku konfiguracyjnego sites/default/settings.php.
  2. Zaloguj się jako użytkownik o ID równym 1.
  3. Usuń wszystkie stare pliki Drupala i rozpakuj nowe pliki Drupala, do katalogu w którym go poprzednio umieściłeś.
  4. Zmodyfikuj plik konfiguracyjny, by upewnić się, że zawiera najnowsze i prawidłowe informacje.
  5. Uruchom plik update.php wchodzą na stronę http://www.tutaj_adres_Twojej_strony.pl/update.php.

WIĘCEJ INFORMACJI

By uzyskać więcej informacji na temat konkretnych problemów związanych z konfiguracją, instalacją lub konfiguracją Drupala, sięgnij po Podręcznik Drupala (Drupal Handbook) ze strony drupal.org. Możesz także zajrzeć na forum Drupala lub do list wysyłkowych(mailing lists).

Powyższy tekst stanowi tłumaczenie fragmentu Drupal handbook i udostępniany jest na licencji Creative Commons License, Attribution-ShareAlike 2.0.
© Copyright 2000-2007 by the individual contributors
© Copyright 2006-2007 for the Polish translation by Arche Twist